Vouvray wines


 


» Learn more...

 


» Learn more...
 
VOUVRAY.

Vouvray ėshtė njė komune nė Indre-et-Loire departamentit qendror nė Francė.

Tė Loire Valley rrethon lumin mė tė gjatė nė Francė, dhe pėrfshin mė appellations klasike verė nė ēdo rajon. Near its eastern edge lies the city of Tours, and just to its east, the town of Vouvray. Pranė saj lindore vargmal shtrihet qyteti i Tours, dhe vetėm nė lindje tė saj, nė qytetin e Vouvray. Vouvray is well known for its white chenin blanc wine, named aptly "Vouvray". Vouvray ėshtė edhe i njohur pėr bardhė chenin blanc verės, tė quajtur aptly "Vouvray". These wines are made 100% from the chenin blanc grape. Kėto verėra janė bėrė 100% nga chenin blanc rrushit.


Verėrave nga komunėn e Vouvray frėngjisht nė lindje tė Tours janė bėrė nė njė gamė tė gjerė nga stilet e Chenin Blanc rrushit. Vintages nė Loire janė shumė tė ndryshueshme, por nė mė tė mirė tė viteve tė mund tė prodhojnė Vouvray elegant dhe shumė tė gjatė tė bardhė jetėshkurtėr verėrave.

Ka shtatė townships nė kėtė appellation, e cila bie nė touraine e Loire qarkut. The Vouvray appellation was only created in 1936, although monasteries worked with wine for centureis before that time. Vouvray i appellation u krijua vetėm nė 1936, megjithėse manastire punuar me verė pėr centureis para se tė asaj kohe. Vini re se chenin blanc verėrave nė pjesėt e tjera tė botės janė quajtur thjesht chenin blanc.


Vouvray Mousseux AOC dhe Vouvray Petillant AOC dyja janė bėrė nėpėrmjet MÉTHODE CHAMPENOISE
"Vouvray tenton drejt njė aromė e ėmbėl, por e thatė, pėrsėri, tė prekur nga ku ėshtė rritur. Typical flavors include lemon, fruit, and minerals. Tipike pėrfshijnė flavors limon, fruta, dhe mineraleve. Some vouvray wines have flavors of apples and pears. Disa kanė vouvray verėrave flavors mollė dhe pears. The richer style of Vouvray is called moelleux . I pasur me stilin e Vouvray quhet moelleux. Moelleux tends to be a more pure gold color, and has flavors of honey, caramel and prunes. Moelleux ka tendencė tė jetė mė shumė njė ngjyrė ari i pastėr, dhe e ka flavors mjaltė, karamel dhe prunes."

Vouvray thatė (sec), i thatė (tendre), gjysmė tė ėmbėl (Demi-sec), sweet (moelleux), xixėllim (pétillant)

Vouvray mund tė ndikohet fuqimisht nga terroir, ose pėrbėrja e tokės e rrushit ėshtė rritur in. Ata nga balta e tokės mund tė priren drejt njė erė frute shije, ndėrsa ato bėhen nė perruches (prej stralli balte) e tokės mund tė shijojė mė e mineraleve. Vouvray is typically drunk young, within 6 months of bottling, around 3 years from when the grapes are picked. Vouvray rinj zakonisht ėshtė i dehur, brenda 6 muajve tė shisheve, rreth 3 vjet nga rrushi kur janė zgjedhur. However, fine years of Vouvray have been known to last up to 100 years in excellent condition. Megjithatė, vitet e gjobės Vouvray kanė qenė tė njohur pėr tė kaluar deri nė 100 vjet nė kushte tė shkėlqyera.

"Vouvray, Loire, vreshta dhe hillsides".
Ėshtė mė sė miri e njohur pėr prodhimin e vet verė tė bardhė, nė mesin e disa prej mė tė mirė tė vlerėsuarat nė Francė.

Vouvray tends towards a sweet but dry flavor, again, affected by where it is grown. Vouvray tenton drejt njė aromė e ėmbėl, por e thatė, pėrsėri, tė prekur nga ku ėshtė rritur. Typical flavors include lemon, fruit, and minerals. Tipike pėrfshijnė flavors limon, fruta, dhe mineraleve. Some vouvray wines have flavors of apples and pears. Disa kanė vouvray verėrave flavors mollė dhe pears. The richer style of Vouvray is called moelleux . I pasur me stilin e Vouvray quhet moelleux. Moelleux tends to be a more pure gold color, and has flavors of honey, caramel and prunes. Moelleux ka tendencė tė jetė mė shumė njė ngjyrė ari i pastėr, dhe e ka flavors mjaltė, karamel dhe prunes.

Coordonnées :


Vouvray shkon shumė mirė me butak, lobsters, karkaleca, dhe ushqim deti. It should be drunk at around 47F - ie just warmer than fridge temperature. Ajo duhet tė jetė i dehur nė rreth 47F - p.sh. vetėm ngrohta se temperatura frigorifer. Vouvray is usually drunk within 2 years of its release. Vouvray ėshtė zakonisht i dehur brenda 2 viteve tė saj tė lėshimit